Dünya’nın en uzun ve en yüksek 5 teleferik sistemi

Biz insanlar otomobil, otobüs, uçak, feribot, gemi, tren vs… birçok ulaşım aracı kullanıyoruz. Bunlar çoğu zaman ihtiyaçtan kullanılırken bazıları da görsel ziyafet isteğiyle tercih edilebiliyor. Bu tür araçların başında teleferik geliyor. Teleferik, iki nokta arasında hızlı bir ulaşım sağlamanın yanı sıra yolcularının muhteşem manzaralara tanıklık etmesine de fırsat tanıyor. Gelin hep beraber dünyanın en büyük 5 teleferik sistemini inceleyelim:

Masada teleferiği

1

1400 metre yüksekte seyreden bu teleferik hattı, 7500 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun teleferiği olma unvanına sahip. Yolcuları bu teleferiği daha çok, dağın zirvesinde bulunan kaleye ulaşmak için kullanıyorlar.

Hong Kong Skyrail teleferiği 

2

Su üzerinde bulunan ender teleferiklerden. Ne kadar ürkütücü görünse de bu teleferik, yolcularına eşsiz güzellikte görsel bir ziyafet sunuyor. Kalp hastası olanlarınsa bu teleferiğe binmesi yasak!

The Klein Matterhorn teleferiği 

3

İsviçre’de bulunan bu teleferik, 3440 metrede bulunan terminaliyle ve zirveden 570 metre yükseliğiyle Avrupa’nın en yüksek teleferiği.

Antalya Tahtalı Dağı Teleferiği

4

Yurtiçinde neresi var derseniz, Kemer’de bulunan bu teleferik Avrupa’nın en uzun teleferik sistemlerinden. 2400 metreye tırmanan bu hat, 4450 metre uzunluğuyla yolcularına uzun bir yolculuk sunuyor. Toplam biniş zamanı ise yaklaşık 10 dakika.

Heaven’s Gate Dağı teleferiği

5

Çin’in güneyinde bulunan bu teleferik, Tiamen Chan Dağı’nın ortasında bulunuyor. Tabii bu teleferiğe binmek için 1100 basamaklı bir merdiveni tırmanmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim.

Teleferik çok keyifli ve zevkli olduğu kadar ürkütücü de bir ulaşım sistemi. Bu sebeple panik atak ve kalp hastalığı gibi hayati önem taşıyan rahatsızlıkları olan okuyucularımızın binmelerinden ziyade, bu yapıları ziyaretlerinde fotoğraflamalarını öneririz. Tabi bu ziyaretleri yapmadan önce Price Radar uygulamasıyla en uygun ve en ucuz uçak biletine göz atmayı unutmadan…

 

About Mehmet İ.

Mehmet İ.

Mehmet, tripsta.com.tr’de Türkiye Pazarlama Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Kendisine LinkedIn ve Google+ üzerinden ulaşabilirsiniz.

TAGS: , , , , , ,

0 YORUMLAR

You can be the first one to leave a comment.

Yorum yapın