Dünyanın en iyi 5 restoranı

Tatil denince akla deniz, kum, güneş, müzeler, tarihi eserler, alternatif sporlar ve tabii ki tatil yapılan bölgenin yemekleri gelir. Bir tatili güzelleştiren en önemli unsurlardan biri damak tadı uyumu ve yörenin yemekleridir. Güzel bir yemek, kötü geçen bir gününüzü düzelttiği gibi harika geçen bir tatili daha da mükemmel hale getirebilir. Tripsta olarak sizler için dünyanın en iyi 5 restoranını inceledik.  Bakalım dünyanın en iyi restorantları nerelermiş?

El Bulli, İspanya

El Bull İspanya
Harikalar diyarı El Bulli Restoranı, 3. kez dünyanın en iyi restoranı seçildi. Dünyanın önde gelen 700 aşçı ve yemek uzmanı tarafından ’50 en iyi restoran’ listesinde bu yıl da İspanya’daki bu restoran birinciliği elden bırakmadı. Burası bölge malzemelerini Fransız tekniğiyle birleştirerek yerelliğe ve mevsimselliğe önem veren bir mutfak yaratmış ve “yeni Katalan mutfağı”nın öncüsü olmuş bir restoran. Kızartılmış Şanghay usulü tatlı çörek, Marakeş usulü yengeç, süt danası iliğiyle hazırlanmış pita, mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında. İnsanın karnını tokken bile acıktıran zengin menüsünü mutlaka incelemelisiniz.

Tripsta ile gidiş-dönüş 804 TL’den başlayan İspanya uçuşları için tıklayın!

Noma, Danimarka

NomDanimarka
İskandinav geleneklerini yaşamak istiyorsanız bu restoran tam sizlik. Zeytinyağı, doğal kurutulmuş domates ve zeytin yemeklerde sıkça kullanılıyor. Menüler, mevsime göre değişiyor. Tarihsel bir dokuyu barındıran, zarif, dostça ve sıcak bir karşılama ile ağırlanıyorsunuz. Kopenhag’a sıkça gidenler arasında çok meşhur olan bu restoranın aşçılarının birçok alanda birincilikleri bulunmakta. Ünlü gastronomi dergilerinde sıkça birinci sırada göreceğiz bu restoran yemeklerini tatmanız için sizleri bekliyor.

772 TL’den başlayan Kopenhag uçuşları için tıklayın.

Bras, Fransa

Brasc-Fransa
Laguiole kasabasında yer alan Bras’ın en bilinen spesiyalitesi, Gargouillou de Jeunes Légumes. 30-40 çeşit sebzeden yapılan bu yemek, dünyanın en lezzetli sebze yemekleri arasında gösteriliyor. Yemeğin içine girecek her sebze, kendi aromasını muhafaza etmesi için ayrı ayrı baharatlanıyor ve pişiriliyor. Laguiole peynirleriyle hazırlanan patates püresini denemeden asla restorandan çıkmayın. Bu lezzeti başka bir yerde bulamayacağınız için çok üzüleceksiniz.

Tripsta ile 410 TL’den başlayan Fransa biletleri için tıklayın!

Per Se, ABD

Per-Se-ABD
Mönüsü sürekli değişen restoranda, bir gün yediğiniz şeyi ertesi gün bulamayabilirsiniz. Şef Thomas Keller, klasik Fransız mutfağından etkilendiğini belirtiyor. Tavada kızartılmış süt danası eti ile yumurtadan oluşan “Schnitzel Holstein” Pan Roast “Ris de Veau” mutlaka denenmesi gereken lezzetler arasında. New York’a gidip de, Per Se’de yemek yemeyi düşünenler için belirtmekte fayda var; rezervasyonlar en az iki ay öncesinden alınıyor.

Tripsta’dan 1.100 TL’lik New York biletleri için hemen tıklayın.

Tetsuya’s, Avustralya

Tetsuya-Avustralya
Buranın mutfak tarzı, yaratıcı (innovatif) Japon-Fransız sentezi. En ünlü yemekleri; rezene ve Japon baharatları ile marine edilmiş, Tazmanya’dan gelen okyanus alabalığı ve istiridye… Japon mutfağını gerçek anlamda her yönüyle deneyimlemek isteyen ziyaretçiler için ideal nokta.

En uygun Avustralya gidiş-dönüş biletleri için tıklayın.

Bizim bu listeyi oluştururken bile midemiz kazındı. Sizlerin de aynı duyguyu yaşadığınızı ve ziyaretleriniz sırasında bu harika mutfakları ziyaret etmek üzere notlarınızı aldığınızı düşünüyoruz. Şimdiden tüm okuyucularımıza afiyet olsun!

 

***********************

Tripsta’yı Sosyal Medyada Takip edin!

About Mehmet İ.

Mehmet İ.

Mehmet, tripsta.com.tr’de Türkiye Pazarlama Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Kendisine LinkedIn ve Google+ üzerinden ulaşabilirsiniz.

TAGS: , , , , , , , ,

0 YORUMLAR

You can be the first one to leave a comment.

Yorum yapın