Bu ilginç canlıları daha önce görmüş müydünüz?

Birçok yer gezip gördünüz elbet. Fakat gezdiğiniz yerlerdeki canlıların kaç tanesini hatırlıyorsunuz? Londra, Paris gibi merkezi yerlere seyahat edenler pek rastlamasa da değişik iklimlere sahip, doğal alanların daha fazla olduğu bölgelere yapılan seyahatlerde, o bölgenin canlılarının yaşamlarını bire bir gözlemleme şansına sahipsiniz. Biz de size yardımcı olmak adına, dünyanın farklı bölgelerinde 5 ilginç hayvanı sayfamıza taşıdık. Gelin beraber inceleyelim.

Deniz Domuzu (The Sea Pig)

Deniz-Domuzu

2007 yılında yapılan araştırmalarla Antartika Okyanusu’nun diplerinde bulunan bu canlı bir memeli. 3 metreye yakın boyu olan Deniz Domuzu, Hint Okyanusu’nda ve Avustralya’nın kuzey bölgelerinde ağırlıklı olarak bulunuyor.

Panda Karınca (Panda Ant)

Panda-Karınca

Kanatları olmayan ve büyük kıllı bir karıncaya benzeyen bu canlı, aslında 3000’den fazla yabanarısı türünü içeren bir familyadandır. Siyah-beyaz renkli cinsleri pandayı andırdığından adını buradan almıştır. Sokması tehlikeli olabildiğinden, dikkatli yaklaşılması gerekir.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı (Red-Lipped Batfish)

Kırmızı-Dudaklı-Yarasa-Balığı

Yaklaşık 40 cm boyunda ve denizin 30 metre altında bulunan bu canlı, balık olmakla birlikte pek iyi bir yüzücü değil. Bu sebeple diplerde durup deniz tabanında yürüyüş yapar.

Dikenli Ejderha (Thorny Dragon)

Dikenli-Ejderha

Sadece 15 cm boyundaki bu canlı tarihi canavarları andırır. Dış yüzeyi ciddi anlamda dikenli olan bu sürüngen ağırlıklı olarak çöllerde yaşar. Zaman zaman renk değiştirdiği görülebilir.

Mavi Papağan Balığı (Blue Parrotfish)

Mavi-Papağan-Balığı

Aşırı derecede parlak olan bu balık, görenlerin gözlerini kamaştırır. Yaydığı ışık, el feneri ışığına benzer. Amerika ve Panama bölgelerinde bulunan Mavi Papağan Balığı, maksimum 95 cm boya ulaşabilir.

Bu birbirinden ilginç canlıların çoğu denizaltında yaşıyor. Denizin altı apayrı bir dünya… Kimbilir, böyle bilmediğimiz ne çok canlı var! Belki Price Radar ile seçtiğiniz uygun biletlerle dünyanın çeşitli yerlerine yapacağınız dalış amaçlı seyahatlerde yeni türleri keşfeden siz olursunuz. Belli mi olur!..

**********

Tripsta’yı Sosyal Medyada Takip edin!

 

About Mehmet İ.

Mehmet İ.

Mehmet, tripsta.com.tr’de Türkiye Pazarlama Sorumlusu olarak çalışmaktadır. Kendisine LinkedIn ve Google+ üzerinden ulaşabilirsiniz.

TAGS: , , , , , , ,

0 YORUMLAR

You can be the first one to leave a comment.

Yorum yapın